Logo konkursu UPCYKLING – MODNE ŻYCIE ODPADÓW

Regulamin konkursu

 

„UPCYKLING – MODNE ŻYCIE ODPADÓW”

 

Upcykling -  forma przetwarzania wtórnego odpadów, w wyniku którego powstają produkty o wartości wyższej, traktowane jako wartościowe surowce. Proces ten pozwala zmniejszyć zarówno ilość odpadów, jak i ilość materiałów wykorzystywanych w produkcji pierwotnej. (Wikipedia)

 

 

 

 

1. Organizatorzy:

        Organizatorem konkursu jest Zespół Przyrodniczy IV Liceum Ogólnokształcącego im. C. K. Norwida w Białymstoku.

        Koordynatorami konkursu są: Henryka Szast i Monika Dziubińska

2. Uczestnicy konkursu:

        Uczniowie IV Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku.

 

3. Cel konkursu:

        Celem konkursu jest uświadomienie niekorzystnego wpływu odpadów na środowisko przyrodnicze. Propagowanie stylu „less waste” i wtórnego wykorzystywania rzeczy z pozoru bezużytecznych. Rozpowszechnienie koncepcji         upcyklingu – przetwarzania rzeczy, których wartość nie tylko wzrasta, ale staje się również unikatowa i niepowtarzalna.

 

4. Tematyka konkursu:

        Konkurs polega na wykonaniu elementów garderoby (spódnice, bluzki, spodnie, bluzy, torba szkolna itp.) z różnego rodzaju odpadów: odzieży, która nie jest noszona, gdyż stała się „niemodna” lub jest uszkodzona bądź         poplamiona.Do upcyklingu może być wykorzystana np. nienoszona biżuteria, skrawki skór, starych futer, resztki włóczek bądź inne elementy według własnego pomysłu i dostępności rzeczy, które mogą być użyte.Prace muszą         być zgodne z tematem, czyli muszą przedstawiać „drugie i lepsze życie” nieużywanej odzieży. Prace muszą być wykonane według własnego pomysłu i projektu, który potwierdza się dołączonym i podpisanym szkicem.

 

5. Forma prac:

        Prace należy przedstawić w formie fotografii cyfrowej. Do każdego zdjęcia należy dołączyć skan lub zdjęcie szkicu podpisanego przez projektanta / wykonawcę. Uczestnicy konkursu powinni także złożyć krótki opis dotyczący         zużytych materiałów oraz przeznaczenia wykonanej pracy.

 

6. Ocena prac

        Oceniana będzie przede wszystkim oryginalność i użyteczność odzieży lub toreb, estetyka ich wykonania, odpady, z których te rzeczy zostały wykonane oraz potencjalna długowieczność ich użytkowania.

 

7. Termin nadsyłania prac: 23 kwietnia 2021 r. na adres poczty Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (najlepiej przez pocztę Microsoft - logujemy się na office.com jak do Teams)

    Każda praca musi być podpisana i wyrażona zgoda na publikację.

    Nagrody: nagrody rzeczowe w duchu Upcykling oraz celujące oceny cząstkowe z przedmiotów przyrodniczych.