Na konkurs przyrodniczy "Upcycling" przysłano 29 prac wykonanych przez uczniów naszej szkoły.

Za najlepsze komisja uznała prace wykonane przez:

Judytę Żłobikowską klasa 1B

Do zrobienia projektu wykorzystałam starą spódnicę jeansową oraz fragmenty futerka i pozostałości skrawków spodni skórzanych, oczy i nos zrobiłam zaś z porwanej sukienki na nie nakleiłam uczy i nozdrza wycięte ze skrawków spodni, wąsy zrobiłam z kłębka nici. Z wyżej wymienionych rzeczy zrobiłam torebkę. Może ona służyć do noszenia podręcznych rzeczy, które zabieramy wychodząc z domu.

Do zrobienia projektu wykorzystałam starą spódnicę jeansową Do zrobienia projektu wykorzystałam starą spódnicę jeansową oraz fragmenty futerka i pozostałości skrawków spodni skórzanych oczy i nos zrobiłam zaś z porwanej sukienki na nie nakleiłam uczy i nozdrza wycięte ze skrawków spodni Z wyżej wymienionych rzeczy zrobiłam torebkę. Może ona służyć do noszenia podręcznych rzeczy, które zabieramy wychodząc z domu.

 

Wiolettę Zaniewską 1d

Konkurs przyrodniczy był dla mnie bardzo dobrą okazją stworzenia czegoś nowego! Lubię zajmować się twórczością, rękodziełem, robię to z głębi serca. W swojej szafie znalazłam rzeczy, które dawno nie nosiłam. Z kilku niepotrzebnych rzeczy powstał komplet- koszulka z krótkim rękawem i torebka, nazwałam go “strój walentynkowy”, bo jest bardzo miły i lekki. Wykorzystałam dwie stare koszulki i materiał tiulowy. Torebka utrzymuje się na złotym łańcuszku, a upiększa je czerwony kwiatek, który do niczego nie służył, także były wykorzystane igła i nić do szycia.
Z kilku niepotrzebnych rzeczy powstał komplet- koszulka z krótkim rękawem i torebka, nazwałam go “strój walentynkowy”, bo jest bardzo miły i lekki. Wykorzystałam dwie stare koszulki i materiał tiulowy. strój walentynkowy Torebka utrzymuje się na złotym łańcuszku, a upiększa je czerwony kwiatek, który do niczego nie służył, także były wykorzystane igła i nić do szycia. Torebka utrzymuje się na złotym łańcuszku, a upiększa je czerwony kwiatek, który do niczego nie służył, także były wykorzystane igła i nić do szycia.

strój walentynkowy - projekt

Amelię Wiszenko 2h

Upcycling to świetny sposób, aby nadać starym rzeczom nowe życie, przy wprowadzeniu świeżość do naszych szaf. Moim pomysłem są bardzo modne w tym sezonie spodnie wykonane metodą patchwork. Czarne spodnie kupiłam w sklepie z odzieżą używaną za jedyne 12 zł. Następnie zrobiłam przegląd szafy i wybrałam 2 zapomniane już spódnice oraz chustę bandamkę. Powycinałam kwadraty 25 cm x 25 cm. Każdy z nich założyłam i obszyłam na maszynie do szycia. Kolejnym krokiem było zszycie wszystkich materiałów ze sobą. Na koniec przyszłam wszystko do spodni i gotowe! Myślę, że jest to łatwy sposób, który odmieni nasze nudne spodnie i nada im nowej wartości.

Czarne spodnie kupiłam w sklepie z odzieżą używaną za jedyne 12 zł. Następnie zrobiłam przegląd szafy i wybrałam 2 zapomniane już spódnice oraz chustę bandamkę. Powycinałam kwadraty 25 cm x 25 cm. Każdy z nich założyłam i obszyłam na maszynie do szycia. Kolejnym krokiem było zszycie wszystkich materiałów ze sobą. Na koniec przyszłam wszystko do spodni i gotowe! Na koniec przyszłam wszystko do spodni i gotowe!

UPCYCLING - DAJ IM NOWE ŻYCIE

Masz coś co zalega Ci w szafie, na półce, bądź w garażu? TO NIE PROBLEM! Na pomoc przychodzi UPCYCLING.

CZYM JEST UPCYCLING?

UPCYCLING to forma wtórnego przetwarzania przedmiotów, których już nie używamy. Dając im nowe życie, zyskują one na wartości- finalna wersja jest bardziej kosztowna, niż materiały, z których zostały zrobione, oraz staje się unikatowa i jedyna w swoim rodzaju.

 

GDZIE WYKORZYSTAĆ UPCYCYLING?

 

 

WYJĄTKOWE PROPOZYCJE!

1. UPCYCLING W MODZIE

Rzecz, do której masz sentyment, bądź zwyczajnie Ci się nie podoba, zabiera Ci miejsce na wieszaku? Myślę, że każdy z nas ma w szafie coś czego już nie nosi. Spróbuj to wykorzystać!

Rozwijaj swoją kreatywność i zrób z ubrania coś zupełnie innego, korzystając z jego materiału lub tylko je przerób na coś bardziej w twoim stylu.        CO TY NA TO?!

Może okrycie wierzchnie takie jak futro, płaszcz, czy kurtka? Wykorzystując niepotrzebne skrawki ciepłych materiałów, możesz uszyć swoją własną kolekcję na zimę lub jesień. Dodatkowo nic nie stoi na przeszkodzie, aby stworzyć do tego również dodatki takie jak szalik czy czapka.

A może coś w innym kierunku? Gdyby tak wziąć zbędne tkaniny i uszyć z nich akcesoria jak na przykład plecaki, torby na zakupy czy modne ostatnimi czasy nerki. Każde z nich przy pomocy igły i nici może stać się wyjątkowym, jedynym w swoim rodzaju, a przede wszystkim modnym dodatkiem do stylizacji.

 

2. UPCYCLING W POMIESZCZENIACH

WARTO MYŚLEĆ NIESTANDARDOWO! Spróbuj dać nowe życie również wyposażeniu domu. Stare, zakurzone, czy wytarte meble stojące w garażu mogą się jeszcze przydać. Weź w dłoń pędzel i zamocz go w farbie. Niech poniesie Cię fantazja. Kolorowe, oryginalne meble przykuwają oko, a ponadto nie znajdziesz takich w sklepie, więc są wyjątkowe. Narysuj dowolne wzory i łącz kolory, zrób to co Ci się podoba. Modny w tych czasach eklektyzm sprawi, że twoje wnętrze, będzie naprawdę na czasie.

Nie tylko meble nadają się do odnowienia. Wykonaj również niebanalne akcesoria, które ozdobią twoje mieszkanie. Wykorzystaj butelki, puszki, słoiki lub inne tego typu rzeczy i daj im nowe miejsce na swojej półce.

A WIĘC…..

Warto wykorzystywać swoją kreatywność i dawać nowe życie przedmiotom, które tego potrzebują. Upcycling pozwala nie tylko rozwijać naszą wyobraźnię, ale też dbać o planetę. Nie bój się próbować nowych rzeczy.

KORZYSTAJ, SZALEJ, DAJ SIĘ PONIEŚĆ FANTAZJI

STOSUJ UPCYCLING!!!

  

Oliwia Hermanowicz, Julia Zaleska, kl. Id4

kurtka z kawałków futerek       Futerkowa poduszka, miła w dotyku

Logo konkursu UPCYKLING – MODNE ŻYCIE ODPADÓW

Regulamin konkursu

 

„UPCYKLING – MODNE ŻYCIE ODPADÓW”

 

Upcykling -  forma przetwarzania wtórnego odpadów, w wyniku którego powstają produkty o wartości wyższej, traktowane jako wartościowe surowce. Proces ten pozwala zmniejszyć zarówno ilość odpadów, jak i ilość materiałów wykorzystywanych w produkcji pierwotnej. (Wikipedia)

 

 

 

 

1. Organizatorzy:

        Organizatorem konkursu jest Zespół Przyrodniczy IV Liceum Ogólnokształcącego im. C. K. Norwida w Białymstoku.

        Koordynatorami konkursu są: Henryka Szast i Monika Dziubińska

2. Uczestnicy konkursu:

        Uczniowie IV Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku.

 

3. Cel konkursu:

        Celem konkursu jest uświadomienie niekorzystnego wpływu odpadów na środowisko przyrodnicze. Propagowanie stylu „less waste” i wtórnego wykorzystywania rzeczy z pozoru bezużytecznych. Rozpowszechnienie koncepcji         upcyklingu – przetwarzania rzeczy, których wartość nie tylko wzrasta, ale staje się również unikatowa i niepowtarzalna.

 

4. Tematyka konkursu:

        Konkurs polega na wykonaniu elementów garderoby (spódnice, bluzki, spodnie, bluzy, torba szkolna itp.) z różnego rodzaju odpadów: odzieży, która nie jest noszona, gdyż stała się „niemodna” lub jest uszkodzona bądź         poplamiona.Do upcyklingu może być wykorzystana np. nienoszona biżuteria, skrawki skór, starych futer, resztki włóczek bądź inne elementy według własnego pomysłu i dostępności rzeczy, które mogą być użyte.Prace muszą         być zgodne z tematem, czyli muszą przedstawiać „drugie i lepsze życie” nieużywanej odzieży. Prace muszą być wykonane według własnego pomysłu i projektu, który potwierdza się dołączonym i podpisanym szkicem.

 

5. Forma prac:

        Prace należy przedstawić w formie fotografii cyfrowej. Do każdego zdjęcia należy dołączyć skan lub zdjęcie szkicu podpisanego przez projektanta / wykonawcę. Uczestnicy konkursu powinni także złożyć krótki opis dotyczący         zużytych materiałów oraz przeznaczenia wykonanej pracy.

 

6. Ocena prac

        Oceniana będzie przede wszystkim oryginalność i użyteczność odzieży lub toreb, estetyka ich wykonania, odpady, z których te rzeczy zostały wykonane oraz potencjalna długowieczność ich użytkowania.

 

7. Termin nadsyłania prac: 23 kwietnia 2021 r. na adres poczty Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (najlepiej przez pocztę Microsoft - logujemy się na office.com jak do Teams)

    Każda praca musi być podpisana i wyrażona zgoda na publikację.

    Nagrody: nagrody rzeczowe w duchu Upcykling oraz celujące oceny cząstkowe z przedmiotów przyrodniczych.